ses yalıtımıSes yalıtımı istenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran bölgelerde sesleri engellemek adına yapılan uygulamalara denir.

İstenen bölgelerde sesin yalıtılmasını sağlamak için bir çok uygulama yapılmaktadır.Titreşim kaynaklı sesler için farklı yüksek gürültü için farklı malzeme kullanımı ve uygulama mevcuttur. Kalabalık yaşam alanların oluşması, yüksek seste çalışan makineler ya da diğer faktörler sesin giderek rahatsız edici bir hal almasına neden olur. Bu da zamanla insanlarda hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara yol açar.Ses yalıtımı sesin oluştuğu her ortam için yapılabilmektedir.

 

Profesyonel ekibimiz ve 10 Yıllık Tecrübemizle Mekanlarınızda Ciddi Ses Yalıtımı Uygulamaları Hizmeti Vermekteyiz.

Akustik Ses Yalıtımı

Akustik mekanlarda örnek olarak stüdyo, reji odası, ses kayıt stüdyosu gibi ortamlarda yapılacak çalışmaların kalitesi açısından ortamdaki ses problemlerinin giderilmesi gerekmektedir. Bu tarz yapılan çalışmalara akustik ses yalıtımı denmektedir. Akustik yalıtım sağlanması adına mekanda akustik sünger veya kumaş kaplı akustik paneller kullanılmaktadır.

ses yalıtımı

Profesyonel Ses Yalıtımı

Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu için ki önemli etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri örnek olarak gösterilebilir. Diğeri ise darbe kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama sonucu oluşan sesler, çarpma sonucu oluşan sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler örnek gösterilebilir.

ses yalıtımı

Bu seslerin bir kısmı duvarın içinde kalmakta bir kısmı gürültü kaynağının olduğu tarafta ses çıkarmakta bir kısmı ise duvarın diğer tarafına gerek ses çıkarmaktadır. Ses seviyesinde yapılacak yaklaşık 6 dB iyileştirme, literatürde mevcut sesin yarı yarıya düşürülmesi anlamına gelmektedir. İnsan kulağı ise bu seviye 10 dB olduğunda sesin yarılandığı veya ikiye katlandığı hissine kapılmaktadır.